Поради щодо вибору мінеральної води для вашого здоров'я

Мінеральна вода

Мінеральні води Мінеральні води, Питні мінеральні води (лікувально-питні мінводи) - природні, як правило, підземні води (відомі також талі, води поверхневих водойм), які характеризуються наявністю певних мінеральних солей, газів, органічних речовин та інших хімічних сполук, та володіють специфічними хіміко-фізичними та іншими властивостями - температура, вміст біологічно активних компонентів (CO 2, H 2 S, As і інші), природна радіоактивність.

Україна славиться своєю розмаїтістю мінеральних вод, з більш ніж 1000 джерелами і 207 реєстрованими місцезнаходженнями мінеральних вод, на полицях магазинів представлено 123 види мінералок.

Особливості мінеральних вод можуть сильно відрізнятися в залежності від їхнього хімічного складу. Виділяють чотири основні групи: гідрокарбонатні, хлоридні, сульфатні і сумішеві. Гідрокарбонатні води мають смак соди, хлоридні - солоні, а сульфатні мають гіркий смак і виражений запах. Смак сумішевої води залежить від переважаючих мінералів.

Найчастіше природні води є негазованими. Додавання діоксиду вуглецю до води робить її газованою, щоб зберегти корисні властивості води при контакті з повітрям.

Категорії: Перша, друга, найвища

Першою категорією є столова вода, в якій кількість мінералів на літр не перевищує 3 грами. Цю воду можна пити всім без обмежень.

Другою категорією є лікувально-столова вода, в якій на літр припадає від 3 до 10 грамів мінеральних солей. Тут потрібно бути обережнішими та дотримуватися показань лікаря.

Найвищою категорією є лікувальна вода, в якій на літр міститься від 10 до 35 грамів солей, а також багато йоду, брому, фтору та інших активних елементів. Цю воду приймають за призначенням лікаря.

Особливості і призначення

Види мінеральних вод:

 • Столові - мінеральна [натуральна] вода придатна для щоденного застосування (без будь-яких показань), вміст солей у ній не перевищує 1 грама на літр води. Як правило, вона м'яка, приємна на смак, без стороннього запаху і присмаку. (Моршинська з мінералізацією, Трускавецька);
 • Лікувально-столові - у цій воді може міститися від 1 до 10 грамів солей на літр води. Гідність лікувально-столових мінеральних вод полягає в їх багатофункціональності: їх можна вживати як столовий напій [не регулярно] і систематично - для лікування (за призначенням лікаря);
 • Лікувальні - найбільш насичена за сольовим складом вода. До цієї категорії відносять мінеральні води з мінералізацією - більше 10 грамів на літр, або води з підвищеним вмістом активних мікроелементів, наприклад, миш'яку чи бору. Її слід пити строго за рекомендацією лікаря (показання та методика їх застосування ті ж, що на курортах);

Пам'ятайте! що важливо вибирати мінеральну воду, яка підходить саме вам. В іншому випадку неправильне вживання може призвести до загострення захворювань. Також, під час загострення внутрішніх захворювань, варто утримуватися від споживання будь-якої мінеральної води.

Мінеральні води можуть бути корисними для здоров'я, але важливо враховувати їхні особливості і призначення. Не забувайте консультуватися з лікарем перед початком прийому будь-якої мінералки для досягнення найкращого результату!

Дітям не рекомендується пити сульфатну воду, оскільки сульфати заважають всмоктуванню кальцію! Дітям до трьох років краще утримуватися від будь-якої мінеральної води, особливо газованої!


Мінеральна вода

На українському ринку мінеральних вод

Існує розмаїття, і серед них десять видів є особливо поширеними: «Куяльник», «Миргородська», «Лужанська», «Збручанська», «Боржомі», «Поляна Квасова», «Буковинська», «Шаянська», «Поляна Купель» і «Ессентуки» та інші, давайте розглянемо, яка з них може підійти саме для вас.

"Буковинська"

Лідером за вмістом йоду є гідрокарбонатна вода "Буковинська". Незважаючи на невисоку загальну мінералізацію від 1,1 до 1,2 грама солей на літр. Рекомендується для споживання людям з нормальною і підвищеною кислотністю шлунка. Ця вода корисна при виразках, колітах, панкреатитах, цукровому діабеті та захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів. Проте її не рекомендується для тих, хто має вади серця, мігрені, подагру та артрити.

"Боржомі"

Грузинська гідрокарбонатна вода "Боржомі". Багата мінералами (більше 60 видів). Загальна мінералізація "Боржомі" становить від 5,5 до 7,5 грама мінеральних солей на літр. Ця вода корисна при цукровому діабеті, гастритах, панкреатитах і виразках. Вона лікує захворювання суглобів, грип, застуду і кашель, а також полегшує стан при великих фізичних навантаженнях. Проте не рекомендується вживати "Боржомі" при подагрі, артритах, мігренях і вадах серця, а також при пониженій кислотності шлунка та схильності до утворення каменів у жовчному міхурі.

Хімічний склад:

 • HCO3-(Гідрокарбонати): 3500-5000 мг/дм³
 • SO4-(Сульфати): Відомий загальний вміст, але точний показник не наданий.

"Ессентуки"

"Ессентуки" - це гідрокарбонатна вода, яка виробляється в Росії. Вода містить 7-10 грамів солей на літр і допомагає при захворюваннях органів травлення, сечовивідних шляхів та ендокринної системи. Протипоказаннями до споживання цієї води є знижена кислотність шлунка, проноси, схильність до кровотеч та ниркова недостатність.

"Збручанська"

"Збручанська" - це гідрокарбонатна вода з мінімальним вмістом солей (0,6 - 1 грам на літр), але вона містить багато активних елементів, таких як хлор, магній, кальцій, калій і залізо. Ця вода корисна при захворюваннях жовчного міхура та нирок. Проте її не рекомендується вживати при ішемічній хворобі серця, стенокардії, кардіосклерозі, гіпертонії, запальних захворюваннях нирок і важких стадіях цукрового діабету.

"Куяльник"

"Куяльник" - хлоридно-натрієва вода, яка містить 3,5 грама мінеральних солей на літр. Ця вода корисна при пониженій кислотності, холециститах, колітах і запорах. Але вона протипоказана при гастритах з підвищеною кислотністю, виразкових захворюваннях, запальних процесах у шлунку, підшлунковій залозі і жовчних шляхах, а також при злоякісних пухлинах органів травлення.

"Лужанська"

"Лужанська" - це гідрокарбонатна вода з фтором і кремнієвою кислотою, з мінералізацією від 3,6 до 4,3 грама солей на літр. Ця вода корисна при ожирінні, допомагає позбавитися від звички курити, полегшує похмільний синдром і піднімає настрій. "Лужанська" корисна для лікування печінки і органів травлення, але протипоказана при пониженій кислотності шлунка і гіпотеріозі.

"Миргородська"

"Миргородська" - також відноситься до хлоридно-натрієвих вод з мінералізацією від 2,5 до 3,2 грама на літр. Цю воду часто використовують як повсякденну столову воду. Але людям з підвищеною кислотністю шлунка, гіпертонією і тим, кому рекомендована дієта з низьким вмістом солі, краще її не зловживати. Воду корисно пити тим, хто страждає на коліти, панкреатит, цукровий діабет, порушення обміну речовин та захворювання печінки та жовчевивідних шляхів.

Хімічний склад:

 • "Миргородська" сильногазована: Помірнамінералізація (2,5 - 3,2 г/л), без конкретного хімічного складу.
 • "Миргородськалагідна" слабогазована: Помірна мінералізація (0,4 - 0,7 г/л), без конкретного хімічного складу.
 • "Миргородськалагідна" негазована: Помірна мінералізація (0,4 - 0,7 г/л), без конкретного хімічного складу.

"Моршинська "

"Моршинська " - мінеральна вода відома своїми корисними властивостями і використовується в медицині та для загального споживання.

Мінеральний склад Моршинської води має певну кількість гідрокарбонатів, які можуть бути корисними для організму. Гідрокарбонати сприяють нормалізації кислотно-лужного балансу в організмі та можуть мати благотворний вплив на травлення та функцію шлунка.

Хімічний склад:

 • HCO3-(Гідрокарбонати): 30 - 200 мг/дм³
 • Na+ (Натрій) + Ка+ (Калій): Аніони не надані, але співвідношення натрію і калію вказане як (Na+Ka)+.

"Поляна Квасова"

Містить не лише 11-13 грамів мінеральних солей (включаючи бор) на літр, але й природний діоксид вуглецю. Ця вода корисна при виразковій хворобі, гастритах, колітах, панкреатитах, цукровому діабеті, подазі та ожирінні. Проте вживання цієї води не рекомендується при нирковій недостатності, гіпотеріозі, алергіях, злоякісних захворюваннях органів травлення та пониженій кислотності шлунка.

"Поляна Купель"

"Поляна Купель" - це гідрокарбонатна вода, що містить фтор. Кількість мінеральних солей становить від 8,4 до 9,7 грамів на літр. Ця вода корисна при гастритах, виразковій хворобі, холециститах, панкреатитах, гепатитах, цукровому діабеті та подазі. Крім того, "Поляна Купель" може допомогти схуднути та знизити рівень холестерину в крові. Проте ця вода не рекомендується для тих, хто має ниркову недостатність, злоякісні захворювання органів травлення та знижену функцію щитовидної залози.

"Трускавецька"

"Трускавецька" - це гідрокарбонатна вода, багата на кальцій, магній та бікарбонати. Вміст мінеральних солей становить від 2,0 до 2,5 грама на літр. Ця мінеральна вода відома своїми корисними властивостями для шлунка, печінки та сечовивідних шляхів. Вона може бути ефективною при гастритах, виразковій хворобі, колітах та холециститах. Також "Трускавецька" допомагає зняти застуди та надає загальний тонізуючий ефект.

Хімічний склад:

 • HCO3-(Гідрокарбонати): Від 30 до 200 мг/дм³, вказані різні діапазони в залежності від виду "Трускавецької" води.

"Шаянська"

Ще однією природно газованою гідрокарбонатною водою є "Шаянська". Вона містить кремнієву кислоту та 2-5 грамів мінеральних солей на літр. Єдиним протипоказанням є знижена функція щитовидки. Ця вода корисна при захворюваннях шлунка, печінки і жовчовивідних шляхів, а також при цукровому діабеті, ожирінні та похмільному синдромі.


Водолікування: Початок та Основні Рекомендації

Перш ніж розпочати курс водолікування, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем!

Окрім вибору відповідної мінеральної води, важливо знати правила прийому, якщо лікар не призначив іншу схему, можна дотримуватися загальних рекомендацій (зазвичай курс лікування водою триває 3-4 тижні).

Мінеральна вода

Загальні рекомендації

Незалежно від захворювання, важливо пам'ятати, що водолікування може бути корисним лише в поєднанні з іншими методами лікування та під наглядом лікаря. Важливо дотримуватися рекомендацій щодо кількості та температури води, а також ураховувати індивідуальні особливості організму. Лікар завжди має бути в курсі процесу лікування та готовий надавати необхідні рекомендації.

Лікування гастритів

Гастрит з підвищеною кислотністю

Для гастритів з підвищеною кислотністю воду нагрівають до 45 градусів і п'ють за годину-півтори до їжі три рази на день. За раз можна випити від чверті до половини склянки води.

Гастрит зі зниженою кислотністю

Для гастритів зі зниженою кислотністю мінералку п'ють за 15-30 хвилин до їжі в тих же кількостях. Температура води повинна бути кімнатною.

Лікування колітів та розладів шлунка

Коліти у поєднанні з розладами шлунка лікують гарячою мінеральною водою. П'ють її за 30-50 хвилин до їжі 3 рази на день в кількості 0,5 – 1 склянки.

Якщо захворювання супроводжується запором, то воду не потрібно нагрівати. Також додайте склянку мінеральної води, випиту перед сном. Печінка буде вдячною за склянку-півтори нагрітої до 45 градусів мінеральної води, випитої за годину-півтори до їжі.

Лікування захворювань жовчного міхура

Захворювання жовчного міхура лікують виключно гарячою мінералкою. При холециститах і жовчнокам'яній хворобі в день випивають до семи з половиною склянок води. Одноразово можна випити від 2 до 2,5 склянок. Роблять це три рази на день за 30-40 хвилин до їжі.

При зниженні функції жовчного міхура і жовчовивідних шляхів воду п'ють менше – по 1 - 1,5 склянки – за 40-50 хвилин до їжі.

Лікування панкреатиту

При панкреатиті п'ють гарячу воду по 1,3 – 1,4 склянки, 3 рази на день за 40-50 хвилин до їжі.

Лікування цукрового діабету

При цукровому діабеті вода підігрівається до 30 градусів і приймається по склянці, 3 рази на день за 40-50 хвилин до їжі.

Лікування циститів та пієлонефритів

Цистити та пієлонефрити можна покращити, якщо за годину до їжі та за 2,5 години після їжі випивати по склянці мінеральної води кімнатної температури. Загалом це становить 4-5 склянок води на день. Це стосується випадків, коли в пацієнта немає каменів у нирках.

Для виведення з нирок дрібних каменів потрібно пити набагато більше води – по 2-2,5 склянки за раз, 6-8 разів на день. Воду кімнатної температури п'ють перед їжею та через 1-2 години після їжі.

Лікування артритів та суглобових захворювань

Мінеральна вода може бути корисною для людей, які страждають на артрити та суглобові захворювання. Рекомендації щодо прийому води можуть варіюватися в залежності від типу артриту. У загальному, рекомендується пити теплу мінеральну воду за 30-40 хвилин до їжі, три рази на день. Такий прийом може сприяти зменшенню запалення та полегшенню болю в суглобах.

Лікування захворювань сечового міхура

Люди, які стикаються з захворюваннями сечового міхура, таким як цистити, можуть використовувати мінеральну воду як допоміжний метод лікування. Рекомендується пити склянку теплої мінеральної води перед сном, а також за годину до їжі. Це може допомогти зменшити запалення сечового міхура та забезпечити полегшення від неприємних симптомів.

Лікування гіпертонії

Люди з високим артеріальним тиском (гіпертонією) також можуть використовувати мінеральну воду як частину свого лікування. Рекомендується пити теплу мінеральну воду двічі на день, за годину до їжі. Це може допомогти знизити кров'яний тиск та зменшити ризик серцево-судинних захворювань.

Лікування ниркових захворювань

Мінеральна вода може бути корисною для людей з нирковими захворюваннями, такими як нефрити та гідронефрози. Рекомендується пити теплу мінеральну воду великими порціями, розподілену протягом дня. Це допоможе підтримувати нирки в гарному стані та сприяти виділенню токсинів з організму.

Лікування захворювань шкіри

Мінеральна вода також може мати корисний вплив на захворювання шкіри, такі як екзема та псоріаз. Рекомендується використовувати мінеральну воду для зовнішнього застосування, наприклад, для змащування пошкоджених ділянок шкіри або для ванн. Це може допомогти зменшити запалення та свербіж і полегшити стан шкіри.


Мінеральна вода

Ефективність Мінеральної Води

Мінеральна вода є природним даром, який може допомогти в лікуванні різних хвороб. Її ефективність полягає в унікальному складі мінералів та мікроелементів, які можуть позитивно впливати на роботу різних органів та систем організму.

Важливість Водного Режиму

Водолікування включає в себе не лише вживання мінеральної води, але і правильний водний режим в цілому. Важливо пити достатню кількість звичайної води протягом дня, оскільки це допомагає очищати організм від токсинів і підтримувати загальний стан здоров'я.

Підтримка Імунної Системи

Мінеральна вода також може підтримувати імунну систему організму. Регулярне вживання мінеральної води може сприяти зміцненню імунітету і зменшенню ризику захворювань, особливо в осінньо-зимовий період.

Індивідуальний Підхід

Важливо зауважити, що ефективність водолікування може варіюватися в залежності від конкретного пацієнта та характеру його хвороби. Тому перед розпочатком курсу лікування важливо отримати консультацію від лікаря і скласти індивідуальний план лікування.

Збалансоване Харчування

Під час лікування мінеральною водою важливо також дотримуватися збалансованого харчування. Правильне поєднання мінеральної води з раціоном допоможе досягти найкращих результатів і поліпшити ваше здоров'я.


Нова Класифікація мінеральних вод України

Класифікація мінеральних вод України

Нова “Класифікація мінеральних вод України” складена на основі аналізу минулого досвіду вивчення мінеральних вод, доступних документів і джерел літератури, останніх досягнень вітчизняної та зарубіжної науки.

В класифікації зважали на два можливі способи застосування мінеральних вод – внутрішнє і зовнішнє. Застосування винесено “за рамки” класифікації. Воно не входить у перелік таксономічних одиниць, що складають класифікацію. Відмітка про спосіб застосування і відповідне призначення вміщені у таблиці класифікації.

Відповідно до загального визначення терміну “мінеральні води” класифікація починається з розподілу мінеральних вод на три категорії: I категорія “Без специфічних компонентів”, ІІ категорія – “З специфічними компонентами”, ІІІ категорія – “За фізичними (специфічними) властивостями”.


Мінеральна вода

Що таке Бальнеологія?

Бальнеологія (лат. balneum — купання; грец. λόγος — вчення) — розділ медицини, що вивчає мінеральні води, а саме їхнє походження, фізико-хімічні властивості, лікувально-профілактичний ефект, а також покази та протипокази до їхнього застосування.

З лікувальними цілями (як зовнішньо, так і всередину) застосовують найрізноманітніші мінеральні води. До лікувальних належать лише ті мінеральні води, вміст хімічних компонентів і фізичні властивості яких відповідають прийнятим нормам, розробленим на основі багаторічного досвіду лікувального застосування і спеціяльних досліджень. У результаті вживання мінеральної води відбувається сумарна дія солей, що містяться в ній, і інших речовин, що проникають через слизову оболонку в кров.

Розділами бальнеології є бальнеотерапія, бальнеотехніка та бальнеографія. Бальнеотерапія — метод зовнішнього лікування, профілактики та медичної реабілітації з використанням природних і штучних мінеральних вод.

Найвідомішими в Європі бальнеологічними курортами є Баден-Баден (Німеччина), Бат (Англія), Віші, Шод-Ег (Франція), Гевіз (Угорщина), Спа (Бельгія), Стамбул, Гаймана[en] (Туреччина), Карлові Вари, Маріанські Лазні (Чехія), Лойкербад (Швейцарія), Мерано, Монтекатіні-Терме, Сатурнія, Сальсомаджоре-Терме (Італія), Бад-Ішль (Австрія); в США — Гот-Спрінґс (Арканзас), Трут-ор-Консекуенсес (Нью-Мексико), Саратоґа-Спрінґс (Нью-Йорк), Берклі-Спрінґс (Західна Вірджинія), Дезерт-Гот-Спрінґс (Каліфорнія); в Азії — Каґа (Японія), Байхе (Тайвань).

В Україні найвідомішими бальнеологічними курортами є Трускавець, Східниця, Моршин, Великий Любінь, Немирів (Львівська область), Хмільник (Вінницька область), Миргород (Полтавська область), Куяльник (Одеська область), Євпаторія, Саки, Феодосія (АР Крим), Слов'янськ (Донецька область), Поляна, Берегове, Шаян, Кваси, Свалява (Закарпатська область), Черче (Івано-Франківська область), «Горинь» (Рівненська область). Єдиним бальнеологічним санаторієм у центральній частині України є Знам'янська обласна бальнеологічна лікарня у Знам'янці (Кіровоградська область).

Бальнеологічні курорти України

Найкраще використовувати воду безпосередньо з джерела, а не з пляшок - це можна зробити, відправившись на курорт.

В Україні майже в усіх областях є санаторії з мінеральною водою:

 • Львівська область - Трускавець, Моршин, Сходниця, Немирів.
 • Закарпатська область - Рахів, Нижнє Солотвино, Виноградів, Межгір'я, Кваси, Синяк, Свалява, Шаян, Карпати, Поляна, Солочин.
 • Полтавська область - Миргород, Велика Багачка, Власівка.
 • Вінницька область - Хмельник, Немирів, Бронниця.
 • Донецька область - Слов'янськ.
 • Крим - Алушта, Саки, Євпаторія, Судак, Феодосія.
 • Одеська область - Одеса, Сергіївка.
 • Запорізька область - Бердянськ, Кирилівка.
 • Дніпропетровська область - Орлівщина.
 • Харківська область - Березовське.
 • Хмельницька область - Сатанів, Волочиськ.
 • Івано-Франківська область - Черче, Шешори.
 • Рівненська область - Жобрин.
 • Сумська область - Токарі.
 • Черкаська область - Будище.
 • Чернігівська область - Мена.
 • Херсонська область - Генічеська Гірка.


Created/Updated: 02.04.2024

stop war in Ukraine

ukrTrident

stand with Ukraine