special
 •  #StandWithUkraine Ukraine flag |
 • ~522810+980
   Enemy losses on 841th day of War in Ukraine

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Ювелірні вироби завжди були символом розкоші та елегантності, адже вони прикрашають нас у різні моменти життя, будь то особливі події, святкування або просто повсякденний гарний настрій. Наші коштовності створені, щоб надавати нам впевненості та виражати наш стиль та індивідуальність.

Однак, як будь-які інші предмети, ювелірні вироби піддаються впливу часу та навколишнього середовища. Постійний контакт з повітрям, вологою, косметичними засобами та іншими факторами може призвести до поступової втрати блиску та ефекту "новизни". Щоб ваші улюблені прикраси завжди залишалися як нові, важливо знати, як правильно доглядати за ними.

На нашій сторінці ми поділитися з вами корисними порадами та ефективними рецептами для догляду за різними видами ювелірних виробів: від золотих та срібних прикрас до виробів із позолотою та коштовними каменями. Ми допоможемо вам зберегти природну красу та блиск вашого приладдя, щоб ви завжди виглядали елегантно та вражаюче. Давайте разом дізнаємося, як зробити ваші коштовності справжніми шедеврами, які завжди вас прикрасять та нададуть впевненості.

Що негативно впливає на ювелірні вироби

Під час нагрівання дорогоцінні камені притягують пил та жир, тому гра світла на їх гранях стає менш яскравою. Від сонця «оберігатися» топази, жемчуг, аметисти — під прямим впливом сонячних променів вони втрачають свій колір.

Прикраси слід берегти від механічних впливів. Вони призводять до появи багатьох мікроцарапинок на поверхні дорогоцінного металу, через які виріб втрачає свій блиск. Вразливі дорогоцінні камені (ізумруди, хризоліти) при падінні або ударі можуть сильно постраждати.

Косметичні та парфумерні засоби можуть спричинити появу плям на поверхні дорогоцінного металу. Необхідно уникати контакту золота з шкідливо впливаючими на нього лужними мийними засобами, в складі яких містяться хлор і йод.

Для срібла агресивним середовищем є навіть повітря. Під впливом кисню цей метал окислюється і темніє.

Очищення золота вдома: ефективні та доступні способи

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Золото завжди було важливим матеріалом для виготовлення прикрас і зберігало свою популярність протягом багатьох століть. Однак з часом прикраси можуть втратити свій первозданний блиск через накопичення пилу, поту і забруднень. Очистити золото вдома можливо, і для цього існує кілька ефективних і доступних способів.

Золото і срібло завжди мають особливе місце у наших серцях і в особистих колекціях ювелірних виробів. Вони приносять радість і вдоволення, чи то підбираючи прикраси під новий наряд, чи просто насолоджуючись їх красою. Але разом із цією радістю приходить і відповідальність за їх дбайливий догляд. Всякий відчайдушний ювелір знає, що навіть найцінніші вироби потребують турботи та уваги. Плями, потемніння та втрата блиску можуть швидко підірвати настрій, і тому важливо знати, як правильно очищувати золото і срібло в домашніх умовах, щоб зберегти їхню природну красу та вишуканість.

Використання перекису водороду

Перекис водороду - це ще один ефективний засіб для очищення золота вдома, особливо при наявності великої кількості забруднень.

Для невеликих забруднень достатньо протерти прикраси змоченою в перекисі водороду серветкою, але в разі більш серйозного забруднення рекомендується використовувати більш агресивний метод чищення.

Нашатирний спирт

Чищення золота в домашніх умовах нашатирним спиртом або аміаком – найпростіший спосіб позбутися від помутніння дорогоцінного металу та плям на прикрасах.

Щоб ефективно очистити золото від чорноти, потрібно зробити розчин з води та аміаку з додаванням шампуню.

Рекомендовані пропорції на невелику ємність з теплою водою: 0,5 ч. л. аміаку та 1 ч. л. шампуню.

У отриманий розчин повністю занурте прикраси, які потребують чищення, та перемішайте, після відділення бруду як слід промийте золото в проточній воді.

Нашатирний спирт добре розчиняє жирні забруднення та окисли, але важливо використовувати його обережно, щоб не пошкодити поверхню золота.

Таким чином можна замочити золото і з деякими каменями: аміачний розчин відмінно знімає забруднення та окисли з важкодоступних місць, для просушування достатньо викласти прикраси на паперову серветку чи рушник.

Оцет

Почистити золотий ланцюжок, браслет або кільце можна за допомогою звичайного білого 9%-го або яблучного оцту, з додаванням соди або лимона.

Слід врахувати, що оцтом можна чистити лише жовте та червоне золото, для білого, матового або інкрустованого камінням такий спосіб неприйнятний.

Оцет діє як слабка кислота, яка може розчиняти мінеральні відкладення та окисли, але потрібно бути обережним, щоб не пошкодити поверхню прикрас.

У деяких випадках достатньо просто замочити вироби в оцті на 10-15 хвилин, після чого сполоснути водою, у інших – потрібно пройтися по поверхні зубною щіткою.

Сода

Сода допоможе очистити золото від бруду, але зі складними плямами вона справляється не завжди.

Найчастіше для чищення використовується кип'ятіння з содою:

 1. На дно невеликої ємності з водою опустіть фольгу, на неї викладіть золото.
 2. Нагрійте воду та додайте соду – на 1 ст. води 1 ст.л. соди.
 3. Кип'ятіть кілька хвилин.
 4. Почистіть щіткою.
 5. Сполосніть звичайною водою та висушіть.

Сода не використовується для чищення прикрас з вставками: вона може викликати потьмарення каменів, а ще содовий розчин може залишитися у важкодоступних місцях кріплень білим нальотом.

Очищення гладкого золота без вставок

Для початку розглянемо, як очистити гладке золото без вставок, наприклад, кільця чи ланцюжка.

Найпростіший і доступний спосіб - використання миючого розчину, який можна приготувати, розчинивши одну частку м'якого рідкого мила в теплій воді.

Занурте прикраси в цей розчин і залиште їх там на декілька хвилин, потім використовуйте м'яку щітку або щітку для зубів, щоб обережно почистити золото.

Після цього промийте прикраси під проточною холодною водою і висушіть на м'якому рушнику або паперовому рушнику.

Очищення золота з вставками

Очищення золотих прикрас з вставками, такими як дорогоцінні камені, потребує особливої обережності, оскільки некоректний підхід може пошкодити камені або метал.

Рекомендується використовувати м'яку щітку для очищення важкодоступних місць та аміачний спирт для детальної очистки. Аміачний спирт допоможе видалити бруд і жир зі складних місць без шкоди для вставок.

Очищення золота з різними каменями

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

При очищенні прикрас із різними дорогоцінними каменями варто враховувати особливості кожного виду каменів:

 • Топаз або інші камені: Замочіть прикраси з топазами на 20 хвилин у воді з кількома краплями засобу для миття посуду, розведеним в ній.
 • Хризоліт: Уникайте використання кислот для очищення прикрас із хризолітом, оскільки це може завдати шкоди цьому каменю.
 • Ізумруд, рубін або сапфір: Вони чудово очищаються в теплій мильній воді. Гаряча вода може бути шкідливою для цих каменів.
 • Фіаніти: Для очищення прикрас із фіанітами використовуйте аміачний спирт, пасту для зубів без абразивних частинок або будь-який пральний порошок.

Очищення золотих виробів без каменів

Щодо очищення золотих виробів без каменів, багато було сказано, включаючи сторінки друкованих та інтернетових видань. Як очистити золото від бруду і як видалити чорноту з золота - це вже не секрет, але як зробити це безпечно - варто окремо обговорити.

Чорнота та інші зміни кольору золотої прикраси - це питання більш складне, ніж звичайний бруд. Такі дефекти могли виникнути внаслідок контакту поверхні виробу з агресивними хімічними речовинами, і вирішити проблему просто милом і кусочком тканини не вдасться. Можна використовувати водний розчин нашатирного спирту (1:10) - опустити в нього виріб на десять хвилин, потім промити чистою холодною водою і висушити. Важкодоступні місця, такі як простір між дрібними деталями, завитки - можна обережно почистити ватною паличкою, змоченою в 9% розчині столового оцту. Цей спосіб очищення підходить для золота всіх кольорів, тому не треба переживати про те, як чистити біле золото або жовте - просто скористайтеся стандартним рецептом.

Золоту прикрасу можна очищати двома різними способами - чистити окремо кожну частину виробу або замочувати її цілком в очисних засобах. Якщо мова йде про гладеньке кільце без складних дизайнерських додатків - його досить просто протерти, і воно засяє! А от золотий ланцюжок або прикраса з багатьма декоративними елементами потребує замочування в розчині очисного засобу - інакше важкодоступні місця не вдасться очистити. З замочуванням потрібно бути особливо обережним - краще "не дотриматися" і потім знову опустити в розчин, ніж "перестаратися" і зіпсувати виріб.

Очищення білого золота

Біле золото - це сплав дорогоцінного металу з міддю, палладієм або нікелем, і не всі звичайні методи підходять для його очищення. Наприклад, не рекомендується використовувати оцет.

Для очищення білого золота можна використовувати миючий розчин, нашатирний спирт, рідкі миючі засоби, пасту або розчин соди. Важливо не кип'ятити біле золото, оскільки висока температура може послабити або навіть деформувати місця кріплення каменів. Для вставлених каменів не застосовується занурення в водні розчини.

Очищення позолоти

При очищенні позолочених прикрас потрібно бути особливо обережними, оскільки агресивні засоби та абразивне очищення можуть пошкодити тонкий шар позолоти. Краще використовувати такий спосіб:

 1. Приготуйте розчин, склавши одну літру теплої води з однією чайною ложкою мильної стружки і 5-6 краплями нашатирного спирту.
 2. Занурте позолочені украшення на півгодини, вони повинні повністю зануритися в розчин.
 3. Промийте в проточній воді, висушіть на рушнику або серветці.
 4. Поліруйте замшевою тканиною.

Очищення медичного золота

Медичне золото - це сплав латуні, срібла, міді, титана і цинку, і саме золото може бути відсутнім в цьому сплаві. Для очищення медичного золота від забруднень можна використовувати такі методи:

 1. Промийте в розчині (на 0,5 склянки води 2 краплі шампуню або рідкого мила) і очистіть виріб м'якою щіткою.
 2. Для видалення пилу протріть виріб ватним тампоном, змоченим у пиві; після цього не потрібно полоскати водою.
 3. Протріть прикрасу столовим оцтом, а потім обов'язково промийте в проточній воді.

Як відполірувати золото

Полірування складних прикрас у деяких випадках може бути краще довірити професіоналам, але з лаконічними прикрасами можна справитися самостійно. Щоб золоте кільце блищало, як нове, використовуйте такі методи:

 1. Замочіть виріб у гарячій воді з шампунем або милом протягом 7-8 годин, а потім відполіруйте його м'якою зубною щіткою. Цей метод підходить як для блискучого, так і для матового золота.
 2. Для відновлення блиску золота допоможе замочування в розчині аміачного спирту (25%), який можна придбати в аптеці, протягом 10 годин. Поліруйте золото без натиску, використовуючи м'яку зубну щітку.
 3. Нанесіть пасту ГОІ на войлок і протріть виріб однонаправленими рухами без натиску, щоб відновити блиск і ефективно видалити подряпини та потертості.

Зверніть увагу, що для полірування не рекомендується використовувати соду та зубний порошок, оскільки абразивні частинки цих засобів можуть погіршити ситуацію.

Очищення срібла вдома

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Очищення срібла вдома - завдання турботливе, але необхідне.

Срібло - це метал, який швидко окислюється і змінює свій колір під впливом побутової хімії, косметики і навіть звичайної вологості.

Якщо ви розберетесь, то чищення срібла вдома - це цілком можливо, просто скористайтеся перевіреними рецептами, і необхідність віддавати прикрасу на чищення ювеліру сама відпаде.

Про те, як правильно чистити срібло, розповідають майстри - ювеліри Столичної Ювелірної Фабрики, і нам залишається лише дотримуватися їх рекомендацій. Ось кілька рецептів!

Перевірений, усім відомий рецепт - 25% розчин аміаку, чудово підходить для чищення срібла. Про те, як чистити срібло аміаком, сказано і написано багато, але не всі знають, що його легко можна замінити звичайним столовим оцтом. Тільки в розчин аміаку прикрасу можна опустити на кілька хвилин цілком, а оцтом краще змочити м'яку тканину і обережно протерти прикрасу.

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Як почистити срібло лимонною кислотою? Так само, як і оцтом - чітких пропорцій немає, проте не переборщіть з концентрацією, чайної ложки порошку на полстакана води має бути достатньо.

А ось про те, як чистити срібло содою, інформації не так багато, і це зрозуміло - порошок соди є жорстким абразивом, і якщо потерти ним срібло, то мікро-царапини і, як наслідок, затемнення - гарантовані, а ось якщо з соди і води зробити м'яку кашу, тримати в ній прикрасу хвилину, а потім дуже легенько протерти тканиною - то ризик пошкодити виріб буде мінімальним.

Як чистити срібло з каменями

При пошуках відповіді на питання, як чистити срібло з каменями, важливо бути обережним і уникати експериментів на улюблених прикрасах з перлами або янтарем.

Для того, щоб уникнути зміни кольору і блиску каменів, вам не слід використовувати кислоти або сильні луги.

Мильний розчин - ідеальний варіант для чищення срібла з каменями, але якщо срібло навколо каменя затемнілося, ви можете обережно почистити цей простір ватною паличкою, змоченою в оцті, уникаючи контакту з самим каменем, особливо якщо він натуральний.

Як чистити срібло з позолотою

При чищенні срібла з позолотою, правила залишаються такими ж, як і для золотих прикрас. Головне - уникати подряпин, тому не використовуйте порошкові абразиви, і вибирайте м'яку тканину для протирання, уникаючи сильного натиску.

Як дбати про прикраси з емальованим покриттям?

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Прикраси з емальованим покриттям відрізняються не лише оригінальним дизайном, але й потребують спеціального догляду. Щоб зберегти початковий блиск емалевих фарб, слід дотримуватися кількох важливих правил.

Правило 1: Емаль - це тонкий шар скла, тому слід уникати ударів, які можуть призвести до подряпин та тріщин на емалі. Слід уникати падіння виробів з емаллю.

Правило 2: Прикраси з емаллю слід захищати від прямих сонячних променів та різких перепадів температур, оскільки це може призвести до зміни кольору або пошкодження емалевого покриття.

Правило 3: Уникайте контакту емалі з кислотами, лугами, хлором і агресивними мийними засобами. Також уникайте взаємодії емалі з косметикою та морською водою.

Правило 4: Для очищення прикрас з емаллю можна використовувати прохолодну воду з додаванням невеликої кількості нашатирного спирту. Для видалення бруду і пилу можна використовувати м'яку щітку і зубний порошок. Після цього виріб слід промити чистою водою і протерти м'якою тканиною.

Правило 5: Рекомендується зберігати вироби з емаллю окремо від інших металевих прикрас, щоб уникнути контакту і подряпин на емалі.

Очищення прикрас з каменями

Для очищення прикрас з каменями можна використовувати нежорсткі мийні засоби без агресивних хімічних сполук.

Для цього розчиніть чайну ложку низькозольного мила в половині стакана теплої води і опустіть украшення в цей розчин на декілька хвилин.

Після цього обережно витріть їх м'якою тканиною, такою як фланель або мікрофібра.

Якщо деякі ділянки виробу залишилися брудними або забрудненими під каменями, ви можете легко їх очистити м'якою зубною щіткою.

Важливо уникати агресивних засобів та методів, які можуть пошкодити як самі вироби, так і їхні камені.

Як доглядати за брилліантами

Брилліанти відомі своєю високою твердістю та неперевершеною красою.

Проте, навіть ці коштовні камені вимагають спеціального догляду.

Для правильного очищення прикрас з брилліантами рекомендується використовувати м'які мийні засоби, такі як жидке мило, засіб для миття посуду або дитячий шампунь.

Вони допоможуть очистити прикраси без ризику пошкодження брилліантів та металу.

Штучні камені - як їх чистити?

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Багато людей вважають, що штучні камені можна чистити будь-чим і не перейматися можливою шкодою.

Але це абсолютно неправильно! Фіаніти, альпиніти, синтетичні рубіни і сапфіри будуть виглядати добре і радувати своїм блиском лише за умови поваги до них.

Рекомендується знімати прикраси під час прибирання та готування їжі.

При чищенні використовуйте тільки м'які мийні засоби або дуже слабкий розчин лимонного соку чи лимонної кислоти, а потім обережно протріть їх м'якою тканиною.

Півдорогоцінні мінерали - як про них дбати?

Топази, цитрини, аметисти, гранати - їхню естетичну цінність визначає, насамперед, їхній колір, який може підняти настрій та підкреслити жіночу красу.

Доглядаючи за цими каменями, важливо пам'ятати, що окисники, такі як оцет, лимонний сік і лимонна кислота, можуть зробити колір каменя менш виразним і менш яскравим.

Тому рекомендується використовувати мильний розчин або розчин неконцентрованого засобу для миття посуду або слабкий розчин соди.

Важливо слідкувати, щоб вплив навіть цих відносно безпечних речовин був не тривалим.

Как доглядати за жемчугом, янтарем або коралом?

Як чистити золото, срібло, позолоту та камені

Ці чудові ювелірні камені мають одну спільну особливість - вони мають органічне походження.

Глибоко розбиратися в таких деталях не обов'язково, але важливо знати, що ці камені легко пошкодити леткими хімічними речовинами.

Тому нашатир, оцет, спирт, ацетон - навіть близько не повинні перебувати поруч з такими каменями!

Під впливом такого догляду вони швидко втратять яскравий колір і привабливий вигляд.

Тільки милова вода, замочування і дуже м'яка щіточка дозволять вам очистити прикрасу з цими каменями так, щоб потім не шкодувати про її пошкодження.

На просторах інтернету також зустрічаються рецепти, як чистити срібло перекисом, спиртом і навіть, як чистити срібло фольгою! Але, незважаючи на це, важливо дотримуватися перевірених і безпечних методів, щоб потім не жаліти через можливий псування улюблених речей.

Також враховуйте, яку саме срібну прикрасу ви плануєте очистити. Відповіді на питання про те, як чистити срібні кільця, цепочки або браслети можуть відрізнятися в залежності від типу виробу. Так, цепочку або браслет не можна протерти так само, як кільце, змочуючи тканину в оцті - це залишить затемнення між ланок. Тому, як ми вже зазначали, для цепочок і браслетів краще використовувати методи, де прикрасу можна замочити в спеціальному розчині, у той час як кільця і підвіски можна протерти, надаючи їм блиск.

Важливо розуміти, що чищення ювелірних виробів вдома, хоч і можливе, але вимагає обережності, оскільки неумілі дії можуть пошкодити виріб, і його відновлення може бути складним завданням. Тому до цього слід прибігати лише у випадках, коли ви не можете обійтися без улюбленої прикраси, і професійна чистка не є варіантом. Також не забувайте про власну безпеку, уникайте вдихання випарів хімічних речовин, таких як нашатирний спирт.

Найкращим способом завжди мати сяючі, чисті та блискучі прикраси в вашій колекції є регулярно здавати їх на професійне чищення. Не бійтеся цього процесу, вам не потрібно буде шукати адреси або місця, де ви можете зробити це, оскільки під час придбання прикрас від одного з найвідоміших київських виробників, Столичної Ювелірної Фабрики, який надає покупцям можливість зберігати їх прикраси в ідеальному стані. Все, що вам потрібно робити, це регулярно здавати їх на чищення виробнику і забирати назад - оновленими та блискучими. При цьому це процедура безпечна, професійно виконується і повністю безкоштовна.

Оберіть той метод чищення прикрас, який найбільше підходить вам - домашній або професійний, і головне, нехай ваші улюблені сережки, кільця, ланцюжки і браслети завжди радують вас своєю блискучістю та доглянутістю!


Created/Updated: 30.01.2024